Stany lękowe – skąd się biorą?

Stany lękowe 7 grudnia, 2022

Stany lękowe – skąd się biorą?

Przyczyny stanów lękowych mogą mieć różne podłoże, a same stany – różną intensywność. Jak, a przede wszystkim dlaczego powstają dolegliwości tego typu? Czy można się z nimi uporać?

Zaburzenia lękowe przyczyny

Współcześnie przybywa osób, które borykają się z różnego typu stanami lękowymi. Niejednokrotnie nie wiedzą, gdzie leży przyczyna problemu. Choć nic złego się nie dzieje, czują nieokreślony lęk, który stopniowo je wyniszcza. Stan lękowy bywa kwalifikowany jako choroba cywilizacyjna. Może wywoływać go permanentny stres związany np. z obciążającą psychicznie pracą, mobbingiem czy presją ze strony otoczenia. Wielu ludzi nie radzi sobie w relacjach z bliskimi oraz współpracownikami, ma trudności z nawiązywaniem nowych kontaktów, a także utrzymywaniem starych.

Za zaburzenia lękowe zazwyczaj odpowiadają negatywne doświadczenia życiowe. Może być to zwolnienie z pracy, rozpad związku, zdrada partnera, choroba czy śmierć bliskiej osoby. Niekiedy nie muszą wcale przydarzać się temu, kto boryka się ze stanem lękowym. Strach może wywołać katastrofa komunikacyjna albo naturalna oglądana na żywo, bądź w mediach. Kolejny czynnik mający wpływ na powstanie stanów lękowych to sytuacje, które – mimo iż pozytywne – przerastają daną osobę. Do tej kategorii zaliczają się m.in. narodziny dziecka, ślub albo awans. Nowe możliwości napawają strachem, gdyż zmuszają do opuszczenia swojej strefy komfortu.

Stan lękowy objawy

W zależności od konkretnego przypadku objawy stanów lękowych mogą przybierać różną formę. Wśród symptomów psychicznych oraz psychomotorycznych zwykle wymienia się napięcie, kłopoty z koncentracją oraz nadpobudliwość. Mogą pojawiać się problemy z planowaniem, poprawnym wyciąganiem wniosków oraz z pamięcią. U części osób obserwuje się występowanie tików nerwowych.

Typowe objawy somatyczne, po których można rozpoznać zaburzenia lękowe, to przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość, bóle oraz zawroty głowy. Kolejne symptomy z tej grupy to mrowienie, blednięcie albo zaczerwienienie skóry. Niektórzy uskarżają się na szumy w uszach oraz ból w obrębie klatki piersiowej. U mężczyzn mogą pojawiać się problemy natury seksualnej (w tym zaburzenia erekcji).

Nie wszystkie objawy stanów lękowych muszą występować jednocześnie czy u jednego człowieka.

Podstawowe rodzaje zaburzeń lękowych

Istnieje wiele typów stanów lękowych. Główne rodzaje zaburzeń lękowych to zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Polegają na wielokrotnym powtarzaniu określonych czynności, np. myciu rąk aż do oparzeń skórnych, porządkowaniu, liczeniu lub nawracających myślach. Przejmują pełną kontrolę nad życiem dotkniętej nimi osoby. Chory nie może powstrzymać się przed obsesyjnym powtarzaniem wciąż i wciąż tych samych aktywności.

Kolejne zaburzenie to nerwica lękowa (zespół lęku uogólnionego). Zwykle dotyczy ludzi zmagających się z długotrwałym stresem. U jego podłoża może leżeć przepracowanie, problemy zawodowe albo osobiste. Cierpiący żyją w ciągłym napięciu, co przekłada się na częste bóle głowy, napięcie mięśniowe czy bezsenność.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że stan lękowy może łączyć się z depresją. Powstaje wtedy zaburzenie depresyjno-lękowe, w ramach którego chorzy doświadczają uczucia niepokoju, kołatania serca lub zawrotów głowy. Mogą też mieć dolegliwości gastryczne. W odróżnieniu od tego zaburzenia kolejne powstaje z powodu traumy. To PTSD, czyli zespół stresu pourazowego. Podobnie jak inne zaburzenie, fobia, wymaga złożonego leczenia.

To jedynie kilka typów zaburzeń lękowych. Mogą mieć różne przyczyny oraz różne objawy. W niektórych przypadkach można je zminimalizować samodzielnie np. regularną aktywnością fizyczną, medytacją, aromatoterapią etc. Często jednak niezbędne bywa wsparcie psychoterapeuty.