Czy da się opanować zaburzenia nastroju? Podpowiadamy!

Poradnik 7 stycznia, 2023

Czy da się opanować zaburzenia nastroju? Podpowiadamy!

Szybko, a przede wszystkim gwałtownie zmieniające się nastroje doskwierają wielu osobom. Niejednokrotnie uprzykrzają codzienne funkcjonowanie dotkniętym nimi osobom. Prócz tego utrudniają relacje w pracy czy w życiu prywatnym. Co może je wywoływać? Czy istnieje skuteczna metoda radzenia sobie z wahaniami nastroju?

Zaburzenia nastroju – objawy

Pod nazwą zaburzenia czy wahania nastroju kryje się szereg niepokojących symptomów. Mogą świadczyć o poważniejszych problemach psychicznych, lecz bywają też przypadkami epizodycznymi. Zaliczają się do nich wybuchy gniewu bądź płaczu, nadmierna drażliwość oraz stany wewnętrznego napięcia. Człowiek cierpiący z powodu zaburzeń nastroju może odczuwać nagle pojawiający się smutek. Niekiedy bywa to irracjonalne, co nie znaczy, że staje się przez to mniej dokuczliwe. Wręcz przeciwnie – kiedy nie sposób znaleźć przyczyny wahań emocjonalnych, może to jeszcze bardziej pogorszyć samopoczucie.

Często niełatwo określić źródło swoich problemów. Jeśli nie znikają samoistnie po dłuższym czasie, lepiej nie zwlekać z rezerwacją wizyty u specjalisty. Warto umówić się na wstępną konsultację z psychoterapeutą, który oceni, czy dany przypadek powinien zostać poddany terapii. Jeżeli uzna, że to poważniejsza sytuacja, może przekierować pacjenta do lekarza psychiatry.

Jakie mogą być przyczyny wahania nastroju?

To, z jakimi symptomami boryka się konkretna osoba, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od przyczyny wahania nastroju, która może być prozaiczna. Między innymi, negatywny wpływ na nastrój mają dolegliwości fizyczne, począwszy od bólu głowy, przeziębienia czy urazów. Nie należy lekceważyć zaburzeń somatycznych takich jak zespół napięcia przedmiesiączkowego, zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, w trakcie ciąży czy po porodzie. Nie bez znaczenia pozostaje też meno- oraz andropauza, znacznie zmieniająca nastrój oraz zachowanie.

Ludzki organizm reaguje na wszelkie zmiany, w tym permanentne niedobory snu lub czasowe niewyspanie. Wystarczy zaniedbać tę sferę, aby po niedługim czasie ciało zaczęło przesyłać sygnały ostrzegawcze, a samopoczucie zmieniło się na gorsze. Prócz tego na wahania nastroju oddziałuje nieodpowiednia dieta (np. ciężkostrawne posiłki) oraz brak aktywności fizycznej.

Jak opanować wahania nastroju?

Przeróżne stresujące sytuacje, które spotykają nas w życiu, mogą wpędzić nas w stan przygnębienia, niepokoje bądź lęki, a także w apatię. Nie mamy na nie wpływu (a na pewno nie na wszystkie), ale na szczęście możemy zminimalizować objawy. Aby zaburzenia nastroju nie doskwierały nam aż tak bardzo, warto zadbać o swój komfort psychiczny. Należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi optymalnej dawki snu, zbilansowanej diecie oraz sporcie. Jeśli nie lubimy intensywnych treningów, wystarczy choć krótki spacer. Ważne, aby regularnie się dotleniać. Równie istotne będzie dopuszczenie do siebie negatywnych emocji – pozwolenie sobie na odczuwanie smutku, gniewu, cierpienia etc. To bolesne, ale zarazem oczyszczające. Próby odcięcia się od nich mogą dać efekt odwrotny od zamierzonego, a same uczucia powrócą ze zwielokrotnioną siłą.

Jeżeli nie wiemy, jak opanować wahania nastroju albo żadna z zastosowanych technik nie pomaga, trzeba wziąć pod uwagę pomoc z zewnątrz. Czasami nie ma innego wyjścia. Specjalista profesjonalnie oceni, czy stan, w którym się znajdujemy, to chwilowe pogorszenie samopoczucia, czy przypadek wymagający leczenia. Jeśli uzna, że pacjent nie poradzi sobie samodzielnie, wytyczy najlepszą ścieżkę terapii, a następnie przeprowadzi przez nią chorego.