Kiedy potrzebna jest pomoc psychoterapeuty?

Poradnik 7 lutego, 2023

Kiedy potrzebna jest pomoc psychoterapeuty?

W naszym życiu bywają sytuacje, z którymi nie potrafimy poradzić sobie bez pomocy z zewnątrz. Nie zawsze skuteczne będzie tzw. wygadanie się przyjaciółce czy przyjacielowi. Czasami negatywne emocje przytłaczają tak bardzo, że jedynym rozwiązaniem staje się profesjonalne wsparcie. Kiedy warto zgłosić się do wykwalifikowanego psychoterapeuty? Czym różni się spotkanie z psychologiem od konsultacji z lekarzem psychiatrą? Kiedy wybrać się do którego z nich?

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Na wizytę w gabinecie terapeuty umawiają się osoby z problemami natury psychicznej. To szerokie pojęcie, niemniej można ograniczyć je do trudności, które nie pozwalają normalnie funkcjonować. Psychoterapeuta zajmuje się różnego typu zaburzeniami (m.in. snu, odżywiania, stanów depresyjnych czy lękowych). Pomaga ludziom dotkniętym tragediami życiowymi. Może to być śmierć członka rodziny, rozpad związku, choroba nowotworowa etc. Takie czynniki wywołują frustrację, pogorszenie samopoczucia czy – w zaawansowanych stadiach – stany lękowe, a nawet myśli samobójcze.

Pierwszy krok stanowi rezerwacja terminu wstępnej konsultacji z psychologiem. Specjalista zbiera dane w trakcie wywiadu, aby na ich podstawie wystawić odpowiednią diagnozę. Następnie ustala optymalną ścieżkę leczenia. Może być to psychoterapia albo farmakoterapia. Drugą metodę stosuje się u osób z poważnymi schorzeniami psychicznymi typu choroba afektywna dwubiegunowa lub psychoza. Leczenie prowadzi wtedy psychiatra.

Psycholog a psychiatra – jaka jest różnica?

Jeśli chodzi o kwestię chorób psychicznych oraz technik ich leczenia, społeczna świadomość sukcesywnie rośnie. Mimo to wciąż wielu ludzi nie wie, kiedy iść do psychologa, a kiedy pora na specjalistyczną konsultację z psychiatrą. Obaj skupiają się w pracy na zagadnieniach związanych z ludzką psychiką, ale różne są wykorzystywane przez nich metody. Różnią się także zakresem kompetencji. Przede wszystkim psychiatra to lekarz medycyny, absolwent studiów medycznych. Stawia diagnozę, a następnie dobiera środki farmakologiczne oraz wypisuje recepty. Ma uprawnienia do kierowania pacjentów na pobyty w oddziałach odwykowych czy szpitalach psychiatrycznych. Wysyła też chorych na zwolnienia.

Mówiąc w dużym skrócie, lekarz psychiatra dysponuje szerszymi uprawnieniami niż psycholog czy psychoterapeuta (którzy nie ukończyli studiów medycznych). Jeśli pacjent wymaga farmakoterapii, w trakcie spotkania z psychologiem zostaje skierowany do psychiatry. Ten z kolei może zadecydować o wdrożeniu terapii kombinowanej, np. leczeniu lekami oraz psychoterapii w jednym czasie. Każdorazowo będzie to uzależnione od dolegliwości, z którymi boryka się dana osoba.

Jaką psychoterapię wybrać?

W Polsce działają gabinety, w których pracują specjaliści opierający się na jednym bądź kilku nurtach terapii. Mogą wykorzystywać np. nurt psychoanalityczny, psychodynamiczny albo poznawczo-behawioralny. Podstawowe różnice pomiędzy kierunkami polegają na innym podejściu do relacji na linii pacjent – terapeuta. Inne są też teorie powstawania zaburzeń psychicznych oraz sposoby prowadzenia terapii.

Osoby, które zastanawiają się, jaką psychoterapię wybrać, powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Specjalista zaleci konkretny typ nurtu w oparciu o swoją wiedzę oraz sytuację pacjenta. Przykładowo, w leczeniu napadów lękowych, fobii, depresji lub nerwic może sprawdzić się terapia poznawczo-behawioralna, przy uzależnieniach pomoże nurt integracyjny, a przy zaburzeniach psychosomatycznych – terapia w nurcie Gestalt. Warto zaufać lekarzowi, który dopasuje optymalny kierunek terapii, biorąc pod uwagę dobro chorego.