Jak radzić sobie ze stresem? Sprawdzone metody i techniki zwalczające stres

Poradnik 7 kwietnia, 2023

Jak radzić sobie ze stresem? Sprawdzone metody i techniki zwalczające stres

Żyjemy w czasach, w których każdy niezależnie od wieku, płci czy wykonywanego zawodu ma na co dzień wiele zmartwień. Częstą reakcją na nie jest stres. Może on negatywnie wpływać na dobrostan psychiczny, a także odbijać się na fizycznej kondycji organizmu. Z powodu jego złego wpływu na człowieka, warto wiedzieć, czym jest, jak rozpoznać jego objawy oraz jak skutecznie go pokonać. Istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym nauczysz się jak radzić sobie ze stresem.

Czym jest stres?

Próbując rozwiązać problem, niezależnie od jego natury, należy zacząć od podstaw. Warto jest uświadomić sobie, czym tak naprawdę jest stres, zanim poznasz sposoby radzenia sobie z nim. Ile badaczy tyle definicji, jednak większość z nich mówi, że jest to sposób, w jaki organizm reaguje na różnego rodzaju trudne sytuacje. Nie musi wiązać się z negatywnymi czynnikami, ale w przeważającej części to właśnie ich dotyczy.

Jakie są rodzaje stresu?

Zarówno negatywne, jak i pozytywne czynniki mogą wywoływać w nas niepokój. Z tego powodu wymienić można różne rodzaje stresu. Pierwszym z nich będzie dystres. Uznawany jest on za rodzaj złego stresu, który pojawia się w obliczu zagrożenia jako reakcja na nie. Może powodować nie tylko negatywne emocje, takie jak smutek czy złość, ale także prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Z pewnością nie motywuje w żaden sposób do działania, tak jak może się zdarzać w przypadku eustresu, nazywanego inaczej dobrym typem stresu.

Stres – jakie są jego najczęstsze objawy?

Niezależnie od rodzaju zarówno pozytywny stres, jak i negatywny dystres objawia się w podobny sposób. Zazwyczaj najbardziej odczuwalne i zauważalne są fizyczne objawy, do których zalicza się większą potliwość, płytki i przyspieszony oddech, a czasami także nerwowe drżenie kończyn. Zestresowana osoba ma także problemy z koncentracją, może odczuwać ból głowy oraz suchość w ustach. W skrajnych przypadkach objawami, szczególnie dystresu, mogą być też nudności, a nawet wymioty. Istnieją jednak skuteczne metody radzenia sobie z tymi uciążliwymi symptomami.

Skuteczne sposoby na stres

W sytuacji stresowej łatwo jest o stracenie kontroli i pogorszenie sytuacji. Wiedząc jednak, jakie objawy powoduje stres, łatwiej jest nauczyć się go rozpoznawać i w porę zneutralizować. Jednym ze sposobów radzenia sobie z nim jest bezpośrednie działanie. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj zmienić otoczenie, na przykład opuszczenie pomieszczenia, w którym czujesz się niekomfortowo. Dobrym pomysłem będzie wyjścia na świeże powietrze i wzięcie kilku głębokich oddechów. Możesz także spróbować pokonać dystres ćwiczeniami oddechowymi lub słuchając spokojnej muzyki.

Nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie. Wpływa on nie tylko na kondycję i wygląd sylwetki, ale może być także sposobem na radzenie sobie ze stresem. Jeśli czujesz jego nasilające się objawy, możesz spróbować lekkiej aktywności fizycznej takiej jak jogging lub udać się na trening sportu, który uprawiasz na co dzień. To wyjątkowo dobre rozwiązanie, dzięki któremu pozbędziesz się negatywnej energii i poradzisz sobie z dystresem.