Psychoterapia w depresji – jak leczy się depresję?

Depresja 7 lipca, 2023

Psychoterapia w depresji – jak leczy się depresję?

Wśród zmagań cywilizacyjnych XXI wieku jednym z najczęstszych jest depresja. Twarze tej choroby są bardzo różne. Tym, co łączy je wszystkie jest skuteczne, powolne pozbawianie chorego chęci do życia. Pojawia się w różnym wieku i może dopaść każdego – bez względu na status majątkowy czy liczbę sukcesów w pracy. Jak leczyć depresję? Jakie sposoby wykorzystuje się najczęściej i jaką rolę odgrywa tu psychoterapia? Dowiedz się i bądź uważny – być może ktoś z Twoich bliskich potrzebuje właśnie pomocy!

Sposoby leczenia depresji

Ta choroba psychiczna bardzo skutecznie zaburza fizjologię – utrudnia sen, powoduje lęki, osłabia fizycznie, a nawet wywołuje dolegliwości bólowe. Istnieją dwa główne sposoby leczenia depresji – farmakoterapia oraz psychoterapia. Antydepresanty mają za zadanie wyciszyć lęki i ułatwić zasypianie, a tym samym ułatwić choremu normalne funkcjonowanie w codziennym życiu – pracę, kontakty towarzyskie, wykonywanie obowiązków, cieszenie się zwyczajnymi przyjemnościami. Mają one ogromny wpływ na postępy, ponieważ wpływają na lepszy wychwyt hormonów szczęścia przez receptory w organizmie pacjenta. W szczególnych przypadkach stosuje się elektrowstrząsy lub hospitalizację.

Jak przebiega kompleksowe leczenie depresji?

Najważniejsze w tej chorobie jest dokładne poznanie przyczyn, aby móc je wyeliminować i nie zataczać błędnego koła. Ważne jest też zrozumienie objawów depresji, aby dobrać jak najskuteczniejsze sposoby leczenia poprzez dopasowanie właściwych leków antydepresyjnych. Zazwyczaj farmakoterapię stosuje się w fazie ostrej – ma ona na celu ustąpienie zaburzeń depresyjnych.
W etapie kontynuacji stosowana jest terapia depresji – poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna, psychoanalityczna lub systemowa, w zależności od potrzeb. Często wykorzystuje się w tym celu grupy wsparcia. Po ustabilizowaniu stanu psychicznego, pacjent nie może zapomnieć o profilaktyce, zapobiegającej nawrotom tej choroby.

Dlaczego tak ważna jest psychoterapia?

Wizyty u psychoterapeuty zalecane są na każdym etapie. W przypadku choroby, jaką jest depresja, terapia ma pomóc zrozumieć przede wszystkim jej podłoże. Umożliwia ona zrozumienie własnych emocji i reakcji, a także pomaga nauczyć się tego, jak rozprawiać się z ewentualnymi bodźcami, które mogą wyzwolić nieprzyjemne uczucia.
Wśród różnych sposobów na to, jak leczyć to schorzenie, ten zdecydowanie jest polecany każdemu, zarówno w przypadkach łagodnych, jak i w ostrych, przebiegających na przykład z chorobą afektywną dwubiegunową.

Jak pomóc osobie z depresją?

Przede wszystkim bardzo istotne jest wsparcie najbliższych. Osoba chora musi czuć się rozumiana, akceptowana i kochana, ponieważ to da jej siłę do walki. Terapia przy pomocy leków powinna trwać zgodnie z zaleceniami lekarza nawet wiele miesięcy i nie należy jej przerywać, podobnie jak psychoterapii. Gdy wiesz, jak można leczyć tę chorobę, możesz być bardziej uważny na stan swoich bliskich i skutecznie ich wspierać. Pamiętaj, że ta choroba nie wybiera – każdy może na nią zapaść.