Permanentnie niskie samopoczucie i nagłe spadki nastroju – czy można pomóc psychoterapią?

Psychoterapia 7 października, 2023

Permanentnie niskie samopoczucie i nagłe spadki nastroju – czy można pomóc psychoterapią?

W dzisiejszym świecie coraz więcej osób zmaga się z problemami emocjonalnymi, które wpływają na ich ogólne niskie samopoczucie. Nagłe spadki nastroju czy ataki paniki uprzykrzają życie wielu z nas, zmuszając do poszukiwania odpowiedzi na pytanie – jak sobie z tym radzić? Czy można pomóc sobie psychoterapią? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przyglądamy się temu zagadnieniu.

Nagłe spadki nastroju a permanentnie niskie samopoczucie – różnice

Mogą wystąpić u każdego z nas i być spowodowane różnymi czynnikami – na przykład stresem, traumą, przykrym wydarzeniem w życiu prywatnym czy zawodowym – albo też pojawiać się bez wyraźnej przyczyny. Nagły spadek nastroju to przejściowy epizod emocjonalny, który może wystąpić u każdego z nas. Charakteryzuje się gwałtownym pogorszeniem samopoczucia, przypływem smutku, irytacji, rozdrażnienia czy lęku – a czasem prowadzi nawet do ataku paniki.

Z kolei permanentnie niskie samopoczucie to stan emocjonalny, charakteryzujący się długotrwałym (nawet kilkutygodniowym czy kilkumiesięcznym) uczuciem smutku, apatii, beznadziejności, a nawet utratą zainteresowania życiem. Osoby cierpiące na tę dolegliwość mogą doświadczać chronicznego zmęczenia, trudności z koncentracją, spadku energii oraz pogorszenia samooceny. Niskie samopoczucie to stan, który znacząco wpływa na jakość życia i zdolność codziennego funkcjonowania.

Psychoterapia w leczeniu zaburzeń nastroju

Rola psychoterapii w leczeniu problemów emocjonalnych jest nieoceniona. Psychoterapeuta tworzy w gabinecie bezpieczną przestrzeń, w której osoba cierpiąca na permanentnie niskie samopoczucie, doświadczająca nagłych spadków nastroju czy ataków paniki, może analizować swoje uczucia, myśli i zachowania. Terapeuci pomagają pacjentom zrozumieć źródła ich emocji, nauczyć się skutecznych strategii radzenia sobie z nimi oraz rozwijać zdrowsze wzorce myślenia i działania.

Istnieją wyzwania związane z diagnozą zaburzeń nastroju – zdarza się, że są one bagatelizowane (zarówno przez osoby, które się z nimi borykają, jak i przez specjalistów), co może prowadzić do opóźnienia w uzyskaniu pomocy. Jednak dobra diagnoza i właściwie dobrany plan leczenia może znacząco poprawić jakość życia osób dotkniętych problemem nagłych spadków nastroju. Psychoterapeuci muszą podejść do tematu z empatią i wrażliwością, aby zapewnić pacjentom skuteczną opiekę.

Psychoterapia pomaga nie tylko w przypadkach, takich jak permanentnie niskie samopoczucie czy nagłe spadki nastroju, ale może też być użytecznym narzędziem do zwiększenia samoświadomości. Poprzez introspekcję i eksplorację własnych uczuć, pacjenci mogą lepiej zrozumieć siebie, swoje potrzeby i cele. Terapia może pomóc w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z problemami oraz w osiągnięciu większej równowagi emocjonalnej.

Niskie samopoczucie, spadki nastroju – zgłoś się po pomoc!

Jeżeli borykasz się z problemami, takimi jak nagłe spadki nastroju, ataki paniki czy permanentnie niskie samopoczucie, nie ma na co czekać – zgłoś się po pomoc specjalisty. Psychoterapia to skuteczne narzędzie, i choć wymaga czasu oraz motywacji, może znacząco poprawić jakość Twojego życia.