Socjofobia – leczenie fobii społecznej w gabinecie psychoterapeuty

Stany lękowe 7 grudnia, 2023

Socjofobia – leczenie fobii społecznej w gabinecie psychoterapeuty

Kontakty międzyludzkie to dla niektórych osób najważniejsza część życia. Po drugiej stronie spektrum są ludzie, dla których nie jest to nic przyjemnego – odczuwają nadmierny lęk i napięcie psychiczne, pojawiające się w sytuacjach wymagających interakcji z innymi. Kiedy jest to zwykła nieśmiałość, a kiedy fobia społeczna? Co to za choroba jak ją leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Przeczytaj!

Jak rozpoznać fobię społeczną?

Tak samo, jak w przypadku większości innych chorób, istnieje szereg charakterystycznych cech i zachowań, które mogą sugerować występowanie fobii społecznej. Cierpiące na nią osoby często odczuwają intensywny, nieuzasadniony lęk i napięcie psychiczne spowodowane okolicznościami, w których wystawione są na obserwację lub ocenę innych osób. Przez to zaczynają unikać sytuacji, takich jak wystąpienia publiczne, uczestnictwo w imprezach towarzyskich czy rozmowy z obcymi.

Fobii społecznej często towarzyszą objawy somatyczne, na przykład:

  • przyspieszone bicie serca,

  • nadmierne pocenie się,

  • drżenie rąk,

  • zaczerwienienie twarzy,

  • bóle brzucha i nudności.

Osoby z socjofobią często martwią się, że inni osądzą je negatywnie, co prowadzi do chronicznego niskiego poczucia własnej wartości, a konsekwencją tej choroby może być izolowanie się od kontaktów społecznych i ograniczanie życia do minimum. Rozpoznanie i właściwa diagnoza postawiona przez specjalistę od zdrowia psychicznego to pierwszy krok w skutecznym leczeniu tego zaburzenia.

Jak wygląda leczenie fobii społecznej?

Część osób borykających się z nadmiernym lękiem boi się szukać pomocy, w obawie o stygmatyzację ze strony otoczenia. Czy fobia społeczna to choroba psychiczna? Dziś używa się raczej pojęcia „zaburzenie psychiczne„, ale odpowiedź brzmi tak – socjofobia należy do tej kategorii. Nie jest to jednak powód do wstydu. Zaburzenia na tle lękowym można skutecznie leczyć, a poprawa jakości życia pacjenta jest jak najbardziej możliwa.

Leczenie fobii społecznej może odbywać się na kilka sposobów. W zależności od potrzeb i preferencji, lekarz i pacjent wspólnie ustalają metodę leczenia i częstotliwość spotkań. Jednym z najskuteczniejszych podejść jest psychoterapia indywidualna, często w nurcie poznawczo-behawioralnym. Terapeuci pomagają chorym identyfikować przekonania, które leżą u podstaw ich lęku, a następnie uczą ich technik zmiany myślenia i zachowania, co pozwala na lepsze radzenie sobie z chorobą. Skuteczna może okazać się też terapia grupowa, na której osoby z socjofobią mogą w bezpiecznym i wspierającym środowisku przezwyciężać swoje lęki.

W niektórych przypadkach może okazać się, że potrzebne jest też leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem leków przeciwlękowych albo przeciwdepresyjnych, aby złagodzić objawy fobii. Leki te mogą być stosowane samodzielnie lub jako uzupełnienie psychoterapii – ale tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Nie można leczyć się nimi „na własną rękę”.

Fobia społeczna – nie bój się prosić o pomoc!

Żyjemy w czasach, w których choroby i zaburzenia psychiczne przestają być tematem tabu, dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie fobię społeczną, nie bój się zgłosić po pomoc! Istnieją rozmaite metody leczenia socjofobii, dzięki którym nauczysz się skutecznie radzić sobie z lękiem w codziennym życiu.