Psychoterapia online

Psycholog online – dla kogo?

Sesje u psychologa online są alternatywą dla spotkań w gabinecie specjalistycznym. Jest przeznaczona głównie dla osób, które z powodu swojego schorzenia nie chcą stawić się na prywatne spotkanie bezpośrednie. Często są to Klienci, którzy borykają się z depresją, stanami lękowymi lub zaburzeniami antyspołecznymi. Dzięki sesjom odbywającym się przez komunikator komputerowy, mogą oni rozmawiać o swoich problemach z psychologiem bez wychodzenia z komfortowego miejsca, w którym czują się bezpiecznie.

To również idealna metoda przeprowadzania sesji dla osób, które mieszkają daleko od wybranego przez siebie specjalisty lub mają problemy z poruszaniem się (na przykład potrzebują korzystania z wózka inwalidzkiego lub cierpią na choroby autoimmunologiczne). Jest to dla nich niezwykle wygodna opcja, która pozwoli czuć się swobodnie, co wpłynie pozytywnie na wynik przeprowadzanej przez psychologa terapii.

Na koniec warto dodać, iż sesja z psychologiem online NIE JEST przeznaczona dla osób, które znajdują się w sytuacji zagrażającej ich życiu lub zdrowiu, w tym również okazujących niekontrolowane zachowania lub przejawiające myśli samobójcze. W takim przypadku niezwłocznie należy kontaktować się z najbliższą placówką medyczną lub instytucjami czy osobami, które pomagają w takich przypadkach i przywracają stabilizację osobom, które mogą stanowić zagrożenie dla siebie lub, w ekstremalnych przypadkach, osób trzecich.

 

Wymagania techniczne – co potrzebujesz, by umówić się na wizytę u psychoterapeuty online?

By umówić się na rozmowę ze specjalistą wymagane jest urządzenie elektroniczne z oprogramowaniem, które obsługuje popularne programy służące do komunikacji przez internet. Choć może być to telefon nowej generacji, najlepszy efekt uzyska się podczas korzystania z komputera stacjonarnego lub laptopa. Zaleca się również podłączenie dedykowanego mikrofonu oraz słuchawek w celu uzyskania jak najlepszej jakości dźwięku wychodzącego oraz przychodzącego, co w znaczący sposób ułatwi proces komunikacyjny. Wbudowana w laptop kamerka oraz głośnik również mogą być użyte, choć nie jest to wskazane.

Jeśli przygotowany został laptop lub komputer stacjonarny wraz ze wszystkimi niezbędnymi dodatkami, niezbędne jest pobranie odpowiedniego programu, który pozwoli na bezproblemową komunikację pomiędzy psychoterapeutą a Klientem. Najpopularniejszym wyborem wielu osób jest Skype, czyli bezpłatny software firmy Microsoft, który pozwala na rozmowę audio oraz wideo. Istnieją oczywiście alternatywy, a ustalenie, jaki program będzie używany, możliwe jest przy pierwszym kontakcie ze strony Klienta.

Najważniejsze jest jednak szybkie łącze internetowe, które pozwoli na swobodny przesył informacji pomiędzy dwoma odległymi punktami. Jeśli szybkość Twojego łącza nie przekracza 1 Mb/s (pobieranie i wysyłanie), przebieg terapii może okazać się niemożliwy, ponieważ rozmowa będzie nieustannie przerywana, co jest niedopuszczalne podczas spotkania z psychologiem.

Psychoterapia online – korzyści

Coraz więcej osób przy umawianiu wizyty u psychologa decyduje się na skorzystanie z opcji połączenia na odległość, zarówno w formie rozmowy przez telefon, jak i przy użyciu komunikatorów komputerowych. Nie oznacza to oczywiście, iż bezpośrednie wizyty w gabinecie nie posiadają swoich zwolenników, lecz dostępność większej liczby opcji dzięki postępom technologicznym pozwoliła na ogromną elastyczność, jeżeli chodzi o dostępność sesji. Dlaczego więc to właśnie terapia online zyskuje coraz większą popularność?

Korzyści płynące z wyboru terapii na odległość są podobne do tych, które występują w innych branżach. Przede wszystkim jest to ogromna wygoda dla Klienta – z wygodnego fotela jesteśmy w stanie połączyć się ze specjalistą, zachowując przy tym dyskrecję oraz prywatność, która jest na równi z tą gwarantowaną podczas odwiedzin gabinetu. Nie jesteśmy zmuszeni stać w korkach lub, w okresie jesienno-zimowym, iść lub jechać na rowerze podczas opadów deszczu czy śniegu.

Wiąże się to również z oszczędnością pieniędzy. Koszt paliwa samochodowego czy wynajęcie opiekunki dla dzieci nie obowiązują w przypadku wyboru terapii online. Zyskujemy również czas, który w alternatywnej sytuacji poświęcilibyśmy na transport do miejsca docelowego.

Kolejnym argumentem, który przemawia za wyborem sesji prowadzonej metodą na odległość, jest potrzeba zachowania maksymalnej dyskrecji przez niektóre osoby. Większość Klientów pragnie, by spotkania z terapeutą zostały tajemnicą. Może na to wpływać wiele czynników, w tym również pragnienie bycia postrzeganym oraz traktowanym niezmiennie przez rodzinę oraz przyjaciół. Niezależnie od tego, jakie są powody coraz częstszego wybieranie opisywanej formy psychoterapii, jest to co najmniej równie skuteczna metoda, co jej konwencjonalna alternatywa.

 

Skuteczność psychoterapii online

Osoby, które chcą podjąć współpracę z psychologiem w celu poprawy swojego codziennego życia stoją przed wieloma wyborami. Zarówno jeśli chodzi o specjalistę, jak i formę terapii, liczba dostępnych opcji może z początku wydawać się przytłaczająca, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż dzięki nowoczesnej technologii posiadamy wiele udogodnień, które można wykorzystać również podczas psychoterapii. Dzięki temu, posiadamy wybór pomiędzy spotkaniem w cztery oczy ze specjalistą a rozmową przez telefon czy chociażby skorzystaniem z komunikacyjnych programów komputerowych. Czy wybierając połączenie na odległość sesje tracą na skuteczności, czy wręcz przeciwnie?

W 2013 roku w Szwajcarii przeprowadzano badanie, które miało na celu odpowiedzieć na pytanie, czy skuteczność psychoterapii na odległość różni się od korzystania z konwencjonalnej metody. Sześćdziesięciu dwóch borykających się z depresją uczestników eksperymentu podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich została poddana terapii online, podczas gdy tej drugiej przydzielono tradycyjne wizyty u specjalisty. Po miesiącu regularnych spotkań wykazano, iż spośród osób, u których terapia nie odbywała się w gabinecie, 53% grupy potwierdziło poprawę w walce ze swoim schorzeniem. Wśród osób, które odwiedzały psychologa osobiście, progres poczyniło 50% badanych.

Warto jest również zaznaczyć, iż zarówno w pierwszej, jak i drugiej grupie procent osób, które określiły kontakt z terapeutą jako „osobisty” wynosił ponad 90. Bardzo podobny wynik obu grup może być uznawany jako dowód na to, iż zarówno rozmowa z psychologiem w gabinecie, jak i przez telefon czy komunikator komputerowy jest skuteczną formą terapii, a intymność i prywatność spotkania jest zachowana przy wszystkich dostępnych wariantach komunikacji.

Teorię tę zdają się również potwierdzać wyniki badania przeprowadzonego w Kanadzie w 2007 roku. Podobnie jak podczas eksperymentu wymienionego wyżej, różnice pomiędzy poziomem satysfakcji osób biorących udział w nim były niewielkie, a jedyną znaczącą nierównością był niższy koszt spotkań online.