Czy da się wyleczyć z depresji?
Depresja to poważne schorzenie, które wpływa negatywnie zarówno na psychikę, jak i na organizm. Należy do chorób cywilizacyjnych związanych bezpośrednio z postępem. Niestety, liczba dotkniętych nią ludzi cyklicznie wzrasta. W niedalekiej przyszłości można spodziewać się zajęcia przez nią miejsca w ścisłej czołówce zagrożeń zdrowia oraz życia. Co wywołuje depresję? Czy istnieje sposób, aby jej uniknąć, a jeśli zaatakuje – wyleczyć?
Zdradliwa choroba duszy – depresja
Na początek warto podkreślić, że depresją często – a co najistotniejsze – błędnie określa się chwilowe pogorszenie nastroju. Z powodu nagminnego sięgania po to określenie nieco się ono zdewaluowało. Stany depresyjne mogą mieć różne poziomy, począwszy od złego samopoczucia, a skończywszy na braku sił do wstania z łóżka lub zjedzenia posiłku. Niemniej nie należy lekceważyć tej choroby, nazywając nią gorsze momenty w życiu. Przykładowo, po rozstaniu z ukochaną osobą przeżywamy stratę, a nie zapadamy na depresję. Kiedy umrze ktoś nam bliski, zmagamy się z kolejnymi fazami żałoby. Smutek w końcu minie, a my powrócimy do normalnego funkcjonowania.
W odróżnieniu od powyższych sytuacji schorzenie dotyka mózgu, zaburzając jego pracę. Przy depresji dochodzi do zakłócenia biochemicznej równowagi. Można to obrazowo nazwać zbyt niskim poziomem „witaminy życia”. W wyniku tego braku organizm popada w stan zniechęcenia i zrezygnowania, choć pozornie nie ma ku tego wyraźnego powodu. W zaawansowanych stadiach do licznych objawów nierzadko dochodzą myśli samobójcze. Jeśli człowiek cierpiący na depresję nie otrzyma profesjonalnej pomocy, może dojść do tragedii.
Czy można wyleczyć depresję?
Niewątpliwie depresja to bardzo poważny problem zdrowotny, ale na szczęście można go pokonać. Jak leczyć depresję? Schorzenie ma negatywny wpływ na funkcjonowanie narządu będącego centrum układu nerwowego, dlatego specjaliści wdrażają do terapii odpowiednio dobrane środki farmakologiczne. Ich podstawowe zadanie polega na przywróceniu wewnętrznej równowagi – uzupełnieniu niedoborów, które oddziałują na umysł oraz ciało.
Leczenie farmakologiczne to dopiero początek długiej drogi, którą musi przejść pacjent. Terapia depresji powinna być kompleksowa, aby odniosła zamierzony skutek. Leki umożliwiają choremu ustabilizowanie organizmu, ale należy przepracować również aspekty dotyczące psychiki. Pomocą pacjentom służy psychoterapia. Dopasowana indywidualnie do potrzeb konkretnej osoby pozwoli jej uporać się z przyczynami choroby. Da jej szansę na lepsze zrozumienie problemów, które stały się podłożem schorzenia.
Leczenie depresji – metody
Aktualnie najpopularniejszą metodę leczenia depresji stanowi terapia łączącą psychoterapię oraz farmakoterapię. Specjalista może prowadzić sesje w jednym z kilku nurtów sprawdzających się w walce z chorobą. Zazwyczaj będzie to psychoterapia poznawcza, behawioralna albo interpersonalna.
Niektórzy zastanawiają się, jak wyleczyć depresję bez leków i czy to w ogóle możliwe. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, gdyż nie u każdego pacjenta wybrana opcja zda egzamin. Zwykle leczenie przy użyciu farmakologii oraz wsparcie psychoterapeuty będzie niezbędne, niemniej można poszerzyć terapię o dodatkowe techniki. Wśród najczęściej wykorzystywanych rozwiązań można wymienić aromaterapię, muzykoterapię, zajęcia relaksacyjne, jogę oraz odpowiednią, zbilansowaną dietę. Dobre efekty przynosi także terapia ruchem. Podczas wysiłku fizycznego wytwarzają się endorfiny, określane potocznie jako hormony szczęścia. U osób borykających się z depresją odnotowuje się ich niski poziom. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z okazji do generowania endorfin – dostarczając je ciału, leczymy się od środka.
Jak walczyć z depresją skutecznie?
Współcześnie istnieje szereg efektywnych metod zwalczania depresji. Najważniejsze jednak, aby w porę dostrzec problem, a następnie nie zwlekać ze zgłoszeniem się do specjalisty. Nie należy czekać, aż niepokojące objawy miną samoistnie. Im dłużej trwa ten stan, tym większe spustoszenie może wywołać w organizmie oraz w psychice.