Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na terapię dla par?

Poradnik 7 maja, 2023

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na terapię dla par?

Komunikacja jest kluczowa dla funkcjonowania rozwoju każdej zdrowej relacji. Zdarza się jednak, że w wyniku różnych czynników, takich jak brak zaufania czy zazdrość szczera rozmowa między dwojgiem ludzi nie jest możliwa. Często ciężko wówczas znaleźć samemu rozwiązanie, dlatego warto skorzystać z pomocy kogoś z zewnątrz. Pomóc może wtedy psycholog dla par, którego profesjonalna wiedza i racjonalne, obiektywne spojrzenie na sytuacje może uratować związek, nie tylko małżeński.

Czym jest terapia dla par?

W każdym związku zarówno formalnym, małżeńskim, jak i nieformalnym mogą pojawić się problemy, niezależnie od tego, jak długo on trwa. Ważne jest, aby w obliczu kryzysu nie poddać się i dać sobie pomóc, wtedy gdy zwykła rozmowa we dwoje nie wystarcza. Taką formą pomocy jest terapia dla par. Często może okazać się ona zbawieniem dla osób, które straciły zaufanie do ukochanej osoby lub nie potrafią się z nią skutecznie porozumieć w celu rozwiązania wspólnych problemów, ale nie wyobrażają sobie życia bez drugiej połówki.

Na czym polega terapia dla par?

W opinii publicznej terapie dla par postrzegane są w różny sposób. Niektórzy uznają je za zupełnie normalne i nie mają nic przeciwko nim, podczas gdy inni nie wyobrażają sobie opowiadać o swoich problemach związkowych obcej osobie. Często wynika to z ich niewiedzy na temat tego, na czym polega terapia dla par i braku zaufania nie tylko do osoby psychoterapeuty, ale także samego siebie i partnera lub partnerki.

Terapia dla par przede wszystkim opiera się na szczerej rozmowie w neutralnym środowisku. W przeprowadzeniu jej w odpowiedni sposób pomaga psycholog lub psychoterapeuta na sesjach. Na początkowym etapie najczęściej przeprowadza wywiad z parą, aby poznać dynamikę i charakter łączącej ich relacji oraz problemy, z jakim się borykają. Następnie za pomocą różnych narzędzi w zależności od nurtu terapii, w jakim pracuje, pomaga partnerom w ich rozwiązaniu. Często jest to po prostu rozmowa, będąca dla pary momentem, w którym może wyznać szczerze uczucia, obawy i śmiało mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach dotyczących ich związku.

Kiedy zgłosić się na terapię małżeńską?

Nie jest zaskoczeniem, że z największą liczbą problemów w związku mogą zmagać się pary z dłuższym stażem, zwłaszcza długoletnie małżeństwa. W miarę upływu lat wiele może się zmienić – nawet w relacji partnerów, niemających na początku problemu ze skuteczną komunikacją. To z myślą o nich powstała terapia małżeńska, znana też obecnie pod nazwą psychoterapii dla par – mniej wykluczającą dla osób w związkach nieformalnych. Długość trwania małżeństwa czy związku nie jest tutaj jednak wyznacznikiem.

Istnieje wiele przesłanek, alarmujących w sposób jednoznaczny, że nadszedł czas, kiedy należy zgłosić się na terapię małżeńską. Wśród nich można wymienić: zaniedbywanie potrzeb jednego z partnerów, brak wzajemnego zaufania, częste kłótnie i ciągłe krytykowanie oraz krzywdzenie siebie nawzajem. Podstawą do zgłoszenia się na terapię małżeńską może być też brak satysfakcji z życia seksualnego, zdrada lub po prostu chęć poprawienia jakości związku.