Nerwica lękowa i stany lękowe – jak leczyć?

Stany lękowe 7 sierpnia, 2023

Nerwica lękowa i stany lękowe – jak leczyć?

Każdemu człowiekowi towarzyszy stres związany z nowymi sytuacjami, a także strach czy niepewność. Gdy jednak urastają one do rangi nerwicy czy stanów lękowych, mogą poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak sobie radzić z zaburzeniami tego rodzaju? Jakie leczenie proponują psychiatrzy?

Co powoduje zaburzenia lękowe?

Lekki, motywujący stres jest bardzo przydatny w codziennym życiu. Zdarza się jednak, że przeradza się on w nerwicę – wówczas z pozoru zwyczajne sytuacje mogą prowadzić do dolegliwości somatycznych, takich jak wymioty, zawroty i bóle głowy, drżenie ciała. Gdy chodzi o zaburzenia lękowe, leczenie ma na celu ułatwienie pacjentowi powrót do normalnego funkcjonowania.

Bardzo często stany lękowe są efektem przeżytych traum – przykrych i intensywnych doświadczeń o negatywnym zabarwieniu, które powodują, że intuicja zaczyna ostrzegać przed ich powtórzeniem. Również dzieci, które w dzieciństwie nie miały odpowiedniego wsparcia emocjonalnego, mogą być na nie bardziej podatne w dorosłości. Jak leczyć lęk, który paraliżuje?

Jak leczyć nerwicę lękową?

Najważniejszym elementem procesu odnowy psychicznej jest psychoterapia. Podejrzewasz, że Twoim problemem jest nerwica lękowa i nie wiesz, jak powinieneś leczyć tę przypadłość? Pewnie wiesz, że stany lękowe u wielu pacjentów wywołują niechęć do mówienia o ich przyczynach. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że może to być konieczne, aby psychoterapeuta pomógł się uporać z zaburzeniami, docierając do ich źródła.

Właśnie dlatego na systematycznych sesjach ze specjalistą pacjent opowiada o wydarzeniach ze swojej przeszłości, odczuciach, jakie wówczas mu towarzyszyły, oraz o traumach, jakich doświadczył. Psychoterapeuta pomaga mu zrozumieć i przeanalizować stan, w którym się on znalazł.

Czy można leczyć stany lękowe farmakologicznie?

Niekiedy również farmakoterapia wchodzi w grę. Jest to konieczne, kiedy lęki nie pozwalają pacjentowi normalnie funkcjonować, ponieważ wykonywanie zwyczajnych czynności wywołuje u niego traumatyczne wspomnienia. Należy jednak pamiętać, że tego typu zaburzenia i nerwice bezwzględnie muszą zostać przepracowane, a lekarstwa mają jedynie pomóc w wykonywaniu codziennych czynności bez lęku.

Dlaczego tak ważne jest, by leczyć nerwicę?

W codziennym życiu zdarza się wiele sytuacji, które mogą powodować strach, jak na przykład głośny wystrzał petardy czy szybka jazda samochodem. Gdy pojawiają się stany lękowe, należy je leczyćJak? Przede wszystkim poznając dobrze przyczynę strachu, by rozumieć, skąd się bierze.

Problem z nerwicą i innymi zaburzeniami psychosomatycznymi pojawia się wtedy, gdy odpowiedź na nie jest nadmierna – pojawia się uczucie paniki, drżenie mięśni, silne pocenie, kołatanie serca, zawroty głowy. Trudno jest funkcjonować wśród ludzi, gdy nawet niewielki bodziec dostarcza tak silnych reakcji.

Jak pomóc bliskiemu z zaburzeniami lękowymi?

Obserwując zarówno u siebie, jak i u bliskich tego rodzaju problem, należy wybrać się do specjalisty. Psychoterapeuta podpowie, jak skutecznie leczyć nerwicę, aby zwyczajne sytuacje nie powodowały nadreaktywności organizmu. Pomóż sobie, swojemu członkowi rodziny lub przyjacielowi, który się z tym zmaga – udaj się do psychologa i włącz psychoterapię oraz ewentualne leki przepisane przez psychiatrę, by znów w pełni cieszyć się życiem.