Leczenie napadów paniki – możliwości, sposoby i metody leczenia

Poradnik 7 września, 2023

Leczenie napadów paniki – możliwości, sposoby i metody leczenia

Strach przed nieznanymi zdarzeniami towarzyszy ludziom niemal każdego dnia. Niekiedy jednak urasta on do rangi nieadekwatnych do zagrożenia napadów paniki, które nie tylko pogłębiają traumy i lęki, ale również utrudniają zwyczajne funkcjonowanie w świecie, w którym bodźce je powodujące mogą być w zasadzie wszędzie. Gdy towarzyszą Ci ataki paniki, leczenie opiera się na różnych metodach psychoterapii, niekiedy z włączeniem leków przeciwlękowych. Jak leczyć tę przypadłość?

Czym są napady lęku?

Obawa przed odrzuceniem przez kogoś bliskiego, irracjonalna obawa przed pająkami, doszukiwanie się u siebie najmniejszych objawów chorób w strachu przed śmiercią – te wszystkie lęki mogą wywołać ataki w najmniej spodziewanych sytuacjach. Często osoby z tym problemem reagują na nie w nadmierny sposób – krzyczą, miotają się, odczuwają drżenie mięśni, silnie się pocą, kołacze im serce. Choć napady paniki same w sobie nie są niczym groźnym, to mogą skutecznie uprzykrzać codzienne życie, a nawet prowadzić do utraty pewności siebie oraz zamknięcia się w sobie. Dowiedz się, jak leczyć ataki lęku!

Psychoterapia – główna metoda leczenia ataków paniki

W przeciwstawieniu się temu problemowi bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego terapeuty, który pomoże go przepracować. Wymagać to będzie sporej siły woli, ponieważ jeśli chodzi o napady paniki leczenie polega głównie na zmierzeniu się ze swoimi wewnętrznymi obawami. Techniki, jakie się tu stosuje, to m.in. terapia poznawczo-behawioralna, psychoedukacja, akceptacja myśli lękowych i inne.

Jak walczyć z napadami paniki?

Podczas psychoterapii należy przede wszystkim cofnąć się wspomnieniami do źródła problemów, ale również do emocji i uczuć, jakie towarzyszyły klientowi od czasów dzieciństwa. Jak leczyć ataki paniki? Gdy pojawiają się napady lęku, leczenie opiera się między innymi na wyobrażeniu sobie sytuacji, która wywołuje tak silny strach, i opanowaniu jej poprzez generowanie właściwych myśli.

Bardzo często psychoterapeuci zalecają, aby w momencie kryzysowym usilnie wmawiać sobie, że nie jest to nic groźnego i że wszystko będzie dobrze, lub spróbować skierować swoje myśli na inne tory. Strach, na przykład przed lataniem samolotem, dużymi wysokościami czy pająkami, jest naturalny i towarzyszy wielu ludziom. Istotne jest jednak, aby zdać sobie sprawę, że zetknięcie z tymi bodźcami nie musi skutkować katastrofą, upadkiem czy śmiertelnym ugryzieniem, i z dużym prawdopodobieństwem cała ta sytuacja skończy się szczęśliwie i bez przykrych przygód.

Farmakoterapia – czy jest konieczna?

Farmakoterapię w zaburzeniach tego typu stosuje się głównie wspomagająco, w sytuacjach, gdy objawy są zbyt silne. Często utrudniają one poradzenie sobie z napadami lęku, gdyż paraliżują, a nawet powodują depersonalizację – poczucie, że nie jest się sobą. Leki przeciwlękowe pomagają opanować ataki paniki, ale nie leczą ich przyczyny – one wymagają psychoterapii właściwymi technikami.

Dotyczą Cię ataki lęku? Udaj się na leczenie do psychologa oraz psychiatry i nie pozwól strachowi rządzić Twoim ciałem ani umysłem!